Efe Şar Kimdir?

Merhaba ben Efe Şar,

Ted Ankara koleji mezunuyum. Üniversite eğitimimi San Francisco State Üniversitesinde “Computer Science” bölümünde tamamladım. Türkiye’ye döndükten sonrada Marmara Üniversitesinde Reklamcılık bölümünde yüksek lisans yaptım. İnternet Reklamcılığı ve Ölçülebilirliği konusunda yüksek lisans tezi yazdım. Aslına bakarsanız da Dijital Pazarlama ve Dijital işlere olan ilgim de bu sayede arttı.

Kariyerime öğrencilik yıllarımda girişimci olarak başladım. helpstudent.net sitesi adında bir ödev sitesi kurdum, 2 sene boyunca Amerika’da harçlığımı çıkardım diyebilirim. Türkiye’ye döndükten sonra teketek.com adında bir e-ticaret sitesi kurdum ve 3. senenin sonunda şirketimi sattım ve ilk “exit” hikayemi yazdım.

Sonrasında, şansımı birde kurumsal firmalarda denemek istedim ve Digiturk, Mynet, Doğuş Medya ve Turkcell gibi sektöründe öncü firmalarda dijital işler geliştirdim ve pazarlama faaliyetlerinde bulundum. 2014-2016 senelerinde dört tane mobil oyun geliştirdim ve 500K kez indirildi.   Secret Agent:Rehine oyunum Google tarafından 2016’nın en iyi oyunları arasında gösterildi ve en yenilikçi oyun seçildi. Şuan Turkcell‘de “Digital Services” altında görevime devam ediyorum.

İlgi alanım Blockchain, kripto paralar, dijital dönüşümdijital işler ve dijital pazarlama. Bu konuda blog yazıyor, bolca okuma yapıyor, online eğitimler hazırlıyorum ve bilgimi olabildiğince insanlarla paylaşmak istiyorum. Şuan 3 tane Udemy üzerinde online eğitimim var. Kripto, Mobil odaklı dijital işler, dijital pazarlama ve growth hacking (Büyüme Korsanlığı) konularına odaklanıyorum. Udemy sayesinde de yaklaşık 20 yılda kurumsal hayat ve girişimlerimde edindiğim dijital pazarlama odaklı tecrübemi siz değerli öğrencilere aktarıyorum. Ek olarak, dijital dönüşüm konusunda videolar paylaştığım bir youtube kanalımda var. Teoriden ziyada pratik çözümlere odaklanıyorum.  Eğitimlerde iş hayatımda kullandığım verimi kanıtlanmış araç ve servisleri anlatıyor; bu sayede, düşük bütçe veya para harcamadan yüz binlere nasıl başarılı kampanyalar yapabileceğinizi öğretmeyi hedefliyorum.

Bu alanda son olarakta, kitap yazmak içinde kolları sıvadım, zaman bulup bitirebilir miyim bilmiyorum. Ben yazana kadar bilgiler eskiyedebilir, ama bu konuda sevdiğim bir alman sözü var. Baktık bitiremiyoruz, bizde en azından bir Türk gibi başladık deriz.

Amerikalı gibi düşünün. Japon gibi planlayın. Türk gibi başlayın. Almanlar gibi sürdürün.İngilizler gibi bitirin!

Benim ile ilgili detaylı bilgiye linkedin profilimden ulaşabilirsiniz.