Mobil uygulama dünyasındaki iş modelleri nelerdir? Uygulamalar üzerinden nasıl para kazanılır ?

Günümüzde mobil cihaz kullanımları diğer tüm cihaz kullanımlarını geçti. Artık çoğunluk mobilde içerik tüketiyor. Hal böyle olunca herkes mobil dünyada iş kurmak ve geliştirmek için çaba harcıyor. Mobil dünyadaki iş modellerini 3 başlık altında inceleyebiliriz.

Paid ( Paralı ) Uygulamalar

Genel olarak hacmin düşük olduğu ve premium içerik sahipleri tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Kullanıcılar mobil dünyada genelde para vererek bir içeriğe sahip olma eğiliminde değillerdir. Bu sebeple hacim hayli düşük olmaktadır. Özellikle Türkiye gibi ülkelerde cirolar hayli düşük olacaktır.

Paralı uygulamalar genelde 0,99 TL – 199 TL arasında bir fiyat ile app marketlerde yer alır. Para vermeden uygulamayı ( İllegal dışında ) indirmeniz mümkün değildir. Genelde bir kez ödeme yapıldıktan sonra kullanıcılar reklam gösterimi veya in-app dediğimiz uygulama içi satın almalar sunmaz. Genelde öde izle, öde oyna kurguları içerir. Genelde bir kerelik oynanan oyunlar paralı uygulama olarak yayınlanırlar. Ama bol oyuncu gerektiren ve online oynanan oyunlar tarafından bu metod tercih edilmez. Paralı uygulamalar iyi bir örnek Secret Agent: İstanbul ve Room oyunları gösterilebilir. Parasız uygulamalara örnek olarak clash of clans, Pubg veya yerli oyun olarak kafa topu örnek gösterilebilir.

In-app ( Uygulama için satın alma ) Sunan Uygulamalar

İnapp bugün en çok tercih edilen metod durumunda. Genelde kullanıcıların belirli ölçekte içeriklere ulaşması sağlanır. Bu sayede kullanıcıların uygulamayı indirmesinde bir engel oluşmaz. Kullanıcılara uygulamayı kullanırken, daha fazlası veya daha kalite içeriklere ulaşması için iletişim yapılır. Yani aslında uygulamayı kısıtlı biçimde kullanılması mümkündür. Fakat para vererek, daha fazla içeriğe veya özelliğe ulaşması sağlanabilir. Oyunlarda uygulama içi ürün satışı ile kullanıcılar ek süre, ek kıyafet gibi karakterlerini geliştirilecek özellikler satın alabilir.

Reklam destekli uygulamalar

Pazarın ve hacmin çoğunluğunu oluşturduğu reklam destekli model ile bugün pek çok uygulama sahibi günlük 100.000+ dolar seviyesinde gelir elde etmektedir. Her geçen gün büyüyen bu modelde, onlarca ad Exchange network bulunmaktadır. Vungle, admob, applovin gibi pek çok reklam firması bulunmaktadır. Uygulama sahipleri bu bahsi geçen ad networkleriyle doğrudan çalışarak uygulamalarını monetize edebilmektedir. CPM ücreti olarak 2-5 dolar arası ücretlerin hakim olduğu bu dünyada, her geçen gün bu modele uygun oyunlar app marketlerde yerini almaktadır. Genelde çok kullanıcılı ve online oynanan oyunların tercih ettiği bu yöntem ile, yukarıda bahsedilen tutarlarda para kazanmak mümkündür.