Kod bilmeden mobil uygulama nasıl geliştirilir ? Mobil uygulama nasıl yapılır ?


Bundan on yıl önce herkesin bir web sitesi olması gerektiğinden bahsediyorduk. Bugün ise artık her işletmenin hatta sahışların birer uygulama sahibi olması gerekiyor. Nedeni çok basit, Googple Play ve Appmarket üzerinden ciddi bir trafik var. İndirilen uygulamalar sayesinde etkileşim ve kullanıcılar ile temas kurmak, bir web sitesine göre çok daha kolay. Yani uygulamayı kuran kişi ile bağınız kurulmuş oluyor, bu sayede iletişim kurmak için sadece bir PN ( Push notification ) atmanız yeterli. Bu yüzden uygulama marketlerde yer almak ve ürünlerinizi sergilemek bir işletme için olmazsa olmaz kural haline geldi.

Peki ama uygulama geliştirmek bir web sitesi yapmak kadar kolay mı? Bugün biliyoruz ki bir web sitesi yapmak, bir web sitesininin görüntüsünü değiştirmek, e-ticaret veya e-learning altyapıları ile desteklemek çok kolay. Bunlar için onlarca drag and drop dediğimiz, kod bilmeden sürükle bırak mantığı ile çalışan wordpress, wix gibi onlarca servis var. WordPress’ide içeren dijital pazarlama ile ilgili eğitimim için buraya tıklayabilirsiniz. Ya da direk Udemy’deki eğitimime göz atabilirsiniz.

Benzer ürünler mobil uygulamalar içinde var mı diye sorarsanız; cevabım evet olacak. Henüz websiteleri kadar gelişmiş çözümler üretemeselerde, kod bilmeden uygulama sahibi olmanıza imkan sağlanıyor. Özellikle wordpress sitelerinizi  veya Youtube kanalınızı tek tuşla mobil uygulamaya çeviren servisler son dönemde hayli popüler.  Bu yazıda altı üründen bahsedeceğim.

Yerli bir mobil uygulama yapma girişimi; Mobiroller

Bu ürünlerden ilki bir yerli girişim olan mobiroller. Antalya’da yerleşik olan bu girişim, son derece başarılı bir kendin yap servisi durumunda. Eğer uygulamanızdaki reklam alanlarının Mobiroller tarafından yönetilmesine izin verirseniz, ücretsiz olarak android için mobil uygulama sahibi olabiliyorsnuz. Onun dışında yok ben kendim reklam geliri elde etmek isterim, hem android hem de ios’da uygulamam olsun diyorsanızda aylık 150 TL‘yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Drag & drop mantığı ile içeriklerinizi ekleyebilirsiniz. Uygulamanıza Youtube videoları koyabilir, kanalınızı bağlayabilir, formlar ekleyebilir. Şirketinize ait iletişim, adres ve telefon gibi bilgileri koyabilirsiniz. Bunlara ek olara, uygulamanıza chat desteği, canlı yayın, radyo yayını gibi içerikler ile zenginleştirebilirsiniz.

AndroAPP ile tek tuşla mobil uygulama sahibi olun

Bir diğer örnekte wordpress’e eklendi olarak kurabileceğiniz; AndroApp eklentisi. Adı sizi yanıltmasın ios içinde çözüm sunuyorlar. İş modeli de mobiroller gibi, para ödemek istemezseniz, uygulamanız reklam görmek durumundasınız. Tek güzel tarafı kurulumu tek tuşla tüm yazılarınız uygulamaya aktarılıyor ve size publish etmeniz için gereken APK yollanıyor. Yani size sadece Google Play’e gidip, uygulamanızı upload etmek kalıyor.

Kod gerektirmeyen uygulama yapmanızı sağlayan diğer platformlar

AppsBuılder:  Kod gerektirmeden daha çok e-ticaret alanına odaklanmış İngilizce bir platform.

MobilM: Yerli platformlardan biri ve daha çok küçük işletmeleri hedefliyor.

Flex App: Yerli bir seçenek. Daha profesyonel bir çözüm üretiyor. Uyguama yapmak isteyenleri mobil uygulama geliştirenler ile buluşturuyor.

Good Barber: İlk kurulduğunda native denilen uygulamalar geliştirmeyi hedefliyordu ama gelecek nesil uygulamalar için Progressive Web uygulamalarını da ekledi.  Platforma üyelik aylık düşük fiyatlardan başlıyor.