Google Play’de veya Appstore’da mobil uygulamanızı veya mobil oyununuzu nasıl öne çıkaracaksınız? Bir başka deyişle nasıl “featured” olacaksınız ?

Mobil uygulamamı veya oyunumu nasıl tanıtacağım?

Binbir zorlukta bir mobil uygulama veya mobil oyun geliştirdiniz. Peki ama uygulamanızı nasıl tanıtacaksınız? İşte bu noktada önünüzde yapmanız gereken üç temel faaliyet var.

Bunlardan ilki tabiki reklam yapmak, bunun için tabiki Facebook, Google ads,Search ads, admob gibi bildiğimiz araçları kullanabilirsiniz. Hatta remarketing yaparak veya dönüşüm araçlarını kullanarak pek tabi verimli kampanyalar yapmak mümkün. Bu konuları içeren eğitimlerimi Udemy üzerinden alabilirsiniz. 

Bir diğeri sosyal medya hesaplarını kullanmak ve blog açmak. SEO yaparakta kurmuş olduğunuz blog sayfasının trafik almasını sağlayabilirsiniz. Nasıl Domain alınır? Blog nasıl açılır? SEO nasıl yapılır? Bununla ilgili de bir blog yazım var, isterseniz bu linkten göz atabilirsiniz. 

Gelelim asıl ve belki de en önemli kısma; uygulamanızın Apple veya Google editörleri tarafından öne çıkarılmasını sağlarsanız yukarıda bahsedilen faaliyetlerde hiç birine yapmanıza gerek kalmayacaktır. Peki ama nasıl bunu başaracaksınız? Birazdan size püf noktalarını anlatacağım. Ama her işte olduğu gibi işin psikolojik boyutunu atlamamanızı tavsiye ederim. Yani her ne yapıyorsanız yapın bunu insanlar için yaptığınızı unutmayın. 

Evet, hem Apple’da hem de Google’da öne çıkarma işini yapanlar sizin bizim gibi insanlar. Bu yüzden öncelikle bu insanlar ile ilişki kurmamız gerekiyor. Bunu yapabilmek için Linkedin üzerinden veya eş dostumuza danışarak, bu sorumlu insanlarla tanışmayı deneyebiliriz. Şuan Apple’ın Dubai ekibi içerikleri yönetiyor. Yani Türkiye’den yüklenen tüm içerikler ve mobil uygulamalar Dubai ekibi tarafından inceleniyor. Bu yüzden bu insanlar ile tanışmak, yaptığımız işi anlatmak, Apple’ın ve Google’ın developerladan neler beklediği öğrenmek, emin olun “featured olmak” için çok işinize yarayacaktır. Nasıl tanışacağız diye hayıflanıyor olabilirsiniz ama bunun içinde size bir çözüm önerim var, merak etmeyin. Apple’da featured olmak için bir başvuru formu var, unutmayın özellikle yeni uygulamalar için en az 3 hafta önceden bildirim yapmanız gerekiyor.

 

Bu formu doldurmadan önce mobil uygulamanız veya mobil oyununuz için yapmanız gereken bazı kurallar var. Bu sebeple bu formu yollamadan önce aşağıda bahsedilen olmazsa olmaz 9 kuralı uyguladığınızdan lütfen emin olun. 

1.Harika bir mobil uygulama veya mobil oyun yapın

Evet, belkide en zor madde bu ama unutmayın mobil uygulamanızın öne çıkarılması demek, milyonların uygulamanızı indirmesi demek. Hiç bir Apple veya Google çalışanı müşterilerine kötü bir uygulama göstermek istemez. Zaten onların görevi en iyileri bulup, öne çıkarmak. Dolasıyla inovatif uygulamalar veya oyunlar yapmak sizin ilk odağınız olmalı. 2015 senesinde Secret Agent: İstanbul oyunumu çıkardığımda, hem Apple hem de Google tarafından featured edildim. Ana sebebi video bazlı bir bulmaca olmasıydı. Hatta 2015 senesinde Google tarafından “En Yenilikçi oyun” seçildi. Uzunca bir süre Apple’da en çok satan ücretli mobil uygulamalar arasında yer aldı. 

 

2. Göze hoş gelen modern, dönemin çizgilerini ve özelliklerini yansıtan bir uygulama yapın

Evet, Apple’da Google’da tasarıma çok önem veren firmalar. Bu sebeple sizlerde tasarıma çok önem vermelisiniz, developerdan çıkan görseller ile lütfen iş yapmayın. Mümkünse, bu işte profesyonel insanlar ile çalışın, hatta isim yapmış insanları da PR için kullanabilirsiniz. Uygulama veya oyun çıkmadan bir duyuru ile haber yapılmasınız sağlayabilirsiniz. Tabi paranız var yeter ise, eğer bütçe kısıtlı ise, işleriniz bildiğinize veya referans gösterebilecek kişiler ile çalışın. Buna ek olarak, her sene cihazlarda bazı yeni özellikler geliyor, eğer siz de bu özellikleri ilk entegre eden firmalardan olursanız, emin olun, featured olma sanşınız çok artacaktır. Yani 3D Touch gibi bir özelliği ilk çıktığı sene entegre eder ve bunu ilgili arkadaşlar ile konuşursanız, sizi emin olun öne çıkaracaklardır. Zira cihaz satışı yaptıkları için cihazın fiziksel özellikleri kullandırmak için herşeyi yapacaklardır. Özellikle Apple bu konuda çok destekleyici oluyor. Aynı zamanda uygulamanızın native olması da çok önemli, editörler o cihaza özelleşmiş bir uygulama yazıldığından emin olmak isteyeceklerdir.

3. Doğru zamanda, usulüne uygun başvuru yapın

O kadar iş arasında lütfen atlamayın. Başvuru yaparken planlı programlı olmak şart. Mobil uygulama veya oyun çıkmadan en az üç hafta önceden iletişime geçin. Uygulamanızı deneyimletmek için gerekli ise, password, şifre vermeyi unutmayın. 

4.Global olmak, yerel ve Multi-language desteği olmazsa olmaz kurallardan biri olduğunu bilin

Ciddi kitlelere ulaşmak ve para kazanmak için uygulamanızı veya oyununuzu glabol yapmanız şart. Yani sadece belirli bir ülkenin anlayacağı kültürel veya tasarımlar içeren bir uygulama daha doğmadan ölecektir. Bunu yapmanız içinde ilk olarak birden fazla dil desteği vermeniz, uygulamanızın altyapısının bunu desteklemesi gerekiyor. İngilizcenin tabiki ilk dillerden biri olacağını söylememe gerek yok diye düşünüyorum. Bunun dışında da eğer yapabilirseniz, sadece o ülkeye göre yerelleştirmeler yapabilirsiniz. Örneğin bir savaş oyununda o ülkeye ait bir harita koymak veya bulunulan ülkenin bayrağını koymak bile, uygulamanızın öne çıkarılması için bir etken olacaktır. Aynı zamanda uygulamanızın logosunu da yerel olarak değiştirmek, indirme rakkamlarına doğrudan tesir etmektedir.  Developer hesaplarınızda ( itunesconnect.apple.com veya play.google.com/apps/publish ) bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Aşağıda  oyunun Türk logosu ile Türkiye için yerelleştirildiğini görebilirsiniz. 

5. Doğru biçimde tanıtım ve PR çalışması yapın

Belki de bildiğimiz ama yapmaktan kaçındığımız bir madde. Tanıtım ve PR aslında işin en başında kar topu efektini yaratabilmek için gereken gücü bize verecektir. Bu aşamanın oldukça iyi planlanması lazım. Siz editörlere ulaşamasanız bile, onlar sizin yaptığınız tanıtımları görebilecek ve dolaylı olarak sizin uygulamanızı öne çıkarabilecekdir. Bu yüzden tüm PR ve tanıtım fırsatlarını kaçırmamanızı tavsiye ediyorum. PR için kickstarter gibi sitelerde de proje açabilirsiniz. Özellike milli duyguları kullanarakta tanıtımlar yapabilirsiniz. Lütfen yazacağınız basın bültenlerinin haber değeri taşıdığına dikkat edin. Nasıl basın bülteni yazılır bu konuda da bir yazımız bulunuyor. Aynı zamanda eğitimde de bu konuya değiniyoruz. Bu linkten bakabilirsiniz. Basın bültenlerini ise bu servisler üzerinden iletebilirsiniz. https://b2press.com  BloggeraGonder.com

6. Mobil uygulamanız çıktıktan sonra yorum ve yıldızlara dikkat edin

Uygulamanız çıktı ve harika yorumlar geliyor. Şanslısınız. Fakat kullanıcılar kötü yorumlar yapıyor ise ayların hatta yılların emeği boşa gidebilir. bu yüzden uygulama çıkmadan önce çok iyi test etmelisiniz. Hatta son bir kaç ay, yeni bir özellik eklemek yerine mevcut uygulamanızın tamamen çalıştığından emin olun. Farklı platform ve cihazlarda testler yapın.  Test yaptığınız cihaz sayısı ne kadar fazla ise o kadar az risk alıyorsunuz demek bunu unutmayın. Uygulama marketine uygulamayı koyduktan sonra gelecek herhangibi bir kötü yıldız, sizin için binlerce indirmeye yol açabilir. Özellikle ilk günler bu konuda çok hassas olmanız gerekiyor. Uygulama için review toplamakta çok önemli zira genelde şikayeti olan insanlar uygulama marketine gidip, 1 yıldız verme eğilimi gösterirken, herşeyden mutlu olan kullanıcılar genellikle puanlama yapmıyor. O yüzden sizin kullanıcıları teşvik etmeniz çok önemli, yani 5 yıldız verecek birini, uygulama üzerinden bazı havuç yöntemleri ile yorum yapmaya ve yıldız vermeye teşvik edebilirsiniz. 

7. Landing page yapın

Belki çoktan fark etmişsiniz. Developer hesaplarında Mağaza bilgisi doldururken, sizden bir web sitesi adresi isteniyor. Bu adreste uygulama ile ilgili bir takım bilgiler olması gerekiyor. Aynı zamanda müşterilerin size ulaşabileceği bir adres, telefon yazılması şart. Bu müşteri memnuniyeti için istenen bazı kurallardan biri. Zorunlu olmasa da featured yapılacak uygulamalar için emin olun bakılıyor.  Unutmayın siz ne kadar ciddi bir imaj çizerseniz, editörlerde sizi o kadar ciddiye alır. O yüzden adam akıllı bir site kurun lütfen, bir de SEO yapın. Hiç yoktan size trafik sağlayacaktır. SEO konusunda yazıma göz atabilirsiniz.  

8. Doğru fiyatlama ve kampanya planlayın

Apple ve Google’ın ticari firmalar olduğunu unutmayın. Satmayacak ürünü rafa koymak istemez, o yüzden iyi bir araştırma yapın ve kendi rakiplerinize eş değer fiyatlamalar yapın. Eğer uygulamınızın fiyatında veya uygulama için satın alma ürünlerinizde indirim veya kampanya yapacaksanız. Bunu editörlere söylediğinize emin olun. Emin olun çok satan bir ürününüz var ise, ve fiyatta indirime gidecekseniz, kesin sizi öne çıkaracaklardır. Senede bir kaç kez, çalıştığım firmalarda kampanya yaptık ve her seferinde featured olduk. 

9. Youtuberlara oyununuzu deneyimletin

Google’dan sonra en çok arama youtube’da yapılıyor, yani youtube’un en büyük ikinci arama motoru olduğunu söylemekte fayda var. Bu yüzden kanal açmak akıllıca bir karar olacaktır. Ya da açmasanız bile, diğer youtuberları kullanarak videolarınızı ekran ve oyun görüntüleri paylaşmanız, size ciddi bir trafik olarak yansıyacaktır. Secret Agent oyunumuzun lansmanında Oyun Delisine bir video çektirdik, ve milyonun üzerinde izlenme aldı. Bu sayede diğer youtuber’larda video çekmeye başladı ve 100’e yakın youtuber tarafından yayınlandı. Eğer reklam için iyi bir bütçeniz var ise bizim reklam olarak youtuber’lar özellikle oyunlar için ilk sırada önereceğimiz bir mecra olacaktır. Youtuber’ları incelerken, güncel ve etkileşimlerinin yüksek olmasına dikkat edin, gene benzer şekilde influenceler da kullanabilirsiniz. Bunun içinde size creatorden.com adresini önerebilirim.Teklif usulü uygulamanızı yada oyununuzu tanıtabilirsiniz.