SEO nedir? SEO nasıl yapılır? 2019 itibariyle önemli SEO kriterleri nelerdir?

BÖLÜM 1: SEO’YA GİRİŞ

SEO NEDİR?

“Arama Motoru Optimizasyonu” (SEO), web sitenizin doğal arama sonuçlarında daha iyi sıralamalar elde edebilmenize yardımcı olan teknikleri ifade eder. İnternette hali hazırda SEO puanınızı gösteren bazı araçlar var, dilerseniz bu linkten değerlendirmenizi görebilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu tamamen web sitenizi;  ürününüzü, markanızı ya da hizmetinizi aramak için arama motorlarını kullanan insanlara daha görünür kılmakla ilgilidir.

SEO, arama süreçleriyle ilgili tüm pazarlama stratejilerini gruplandıran arama motoru pazarlaması(SEM) genel alanının parçasıdır. SEM, online pazarlamanın parçasıdır  ve hem paralı hem de doğal arama sorgulamalarını kapsar. Yerleştirme reklamlarına ödemenizi gerektiren tüm önlemler SEA(arama motoru reklamcılığı) altında gruplandırılır. Sonuçta SEM alanı, hem SEA ve hem de SEO’dan  oluşur.

SEA önlemleri ,özel bir arama sorgulaması ya da sözcük öbeği girildiğinde web sitenizin arama motorunun gösterim alanında listelenmesi için ödeme yapmanızı gerektirir. Doğal ve paralı listelenme her ikisi de arama sonuçları sayfasında görülür. Fakat bunlar sonuçlar sayfasının farklı yerlerinde görülür. Paralı metin reklamları da bu şekilde işaretlenir.

Web sitenizin arama motorlarında listelenmesi niçin önemlidir?

Her yıl sadece Google’da 2,8 trilyondan fazla arama sorgulaması yapılmaktadır. Bu, Google ’un  her saniyede dünya çapındaki 88.700’den fazla aramaya cevap verdiği anlamına geliri. Başka bir deyişle : Web sitenizin Google’ da indekslenmediği her saniyede birisinin web sitenize girmiş, içeriğinizi incelemiş ve ürününüzü ya da hizmetinizi almış olabileceği  binlerce olmasa da yüzlerce fırsatı kaçırırsınız.

Web sitenizi arama motorları için optimize ederek  sadece onun sıralamasını iyileştirmiş ve  böylelikle potansiyel müşteriler tarafından bulunabilir olmazsınız aynı zaman da daha iyi kullanıcı deneyimi yaratabilirsiniz.  Şu, SEO için anahtardır: Optimizeyi ziyaretçileriniz için yapıyorsunuz, arama motorları için değil.

İyi SEO uzun dönemlidir ve kılavuzları takip eder.

Başarılı arama motoru optimizasyonu hızlı bir şekilde iyi sıralamalar  elde etmek için kısa dönemli eylemleri içermez. Bilakis SEO, web siteni uzun dönemde sürekli değiştirdiğin devamlı bir süreçtir. 

Bu değişiklikler önemlidir. Çünkü arama motorları her zaman iyi sıralamalar için kriterlerini bir üst seviyeye çıkarıp değiştiriyorlar. Bundan dolayı web yöneticisi olarak kullanıcılara ve arama motorlarına her uygun arama sorgulaması için mümkün olan en iyi sonucu vermeyi hedefliyor olmalısınız.

Benzersiz içerik ve her cihazda iyi çalışan bir web sitesi sağlayarak kullanıcıların ihtiyaçlarını tatmin edebilirsiniz.

SEO önlemleri bu hedefe ulaşmada sana yardımcı olacaktır. Uzun vadede sonuç sayfalarında (SERP’ler)  iyi yerleşmeleri elde etmek ve devam ettirmek için arama motorlarının kılavuzlarını takip etmeli ve hedef ziyaretçilerine odaklanmalısınız (Bu yaklaşıma “Beyaz Şapka(White Hat) SEO” denir). Google ve diğer arama motorları çok çabuk bir şekilde izin verilmeyen ve manipüle edici teknikleri belirler  ve web siteni cezalandırılabilir.

Bu cezalar sıralamalarda çok aşağılara düşmenize yol açabilir.

ARAMA MOTORLARI NASIL ÇALIŞIR

Arama motorlarının tek bir amacı vardır: arayıcıya aradığı tam bilgiyi vermek.

Bir arama motorunun bir kullanıcı arama sorgulaması yaptığında uygun sonuçları gösterebilmesi için içinden bunu seçebileceği mevcut bilgilerin bir arşivi olmalıdır. Bu arşive indeks denir. Her arama motorunun kendine özgü web sitelerinden içeriği toplama ve öncelik verme metodu vardır.  Hangi özel taktikler ve metotlar kullanılırsa kullanılsın bu sürece indeksleme adı verilir. Aslında arama motorları tüm online evreni taramaya ve indekslemeye çalışır. Böyle yaparak aradığında  uygun bilgiyi gösterebilir.

Nasıl çalışır? Her arama motorunun “bot” ya da “crawler(tarayıcı-emekleyici)” diye bilinen bir programı vardır. Bu programlar bağlantıları izler ve web sitelerini ziyaret eder. Bunu yaparken, web sitesinin içeriğini indeksler ve web sitesindeki diğer sitelere olan bağlantıları takip eder. Eğer web siten henüz indekslenmemiş ise arama sonuçlarında görülmeyecektir.

Google, Yahoo, Bing gibi büyük arama motorları sürekli olarak milyarlarca web sitesini indeksliyor. Fakat bir arama sorgulaması başlattığında SERP’lerde ne göstermeleri gerektiğini nasıl bilirler?

Arama motorlarının web sitelerini sınıflandırmada yardımcı olan temel iki şey vardır:

1.Web sitesinin içeriği: Arama motorlarının botları web sitelerini indekslerken, sitelerin URL’lerini her birini tarar ve kapsanan konuların başlama noktalarını arar. Ayrıca özel etiketler ya da işaretlemeler gibi meta veriler için HTML kodunu araştırır. Bunu yapmalarının amacı münferit sayfaların özel konulara uygunluğunu belirlemektir.

2.Web sitesine bağlantılar: Arama motoru botları indeksleme amacıyla web sitelerini tararken aynı zamanda diğer sitelere olan bağlantıları araştırır. Web sitesinin sahip olduğu gelen bağlantılar(inbound links) ne kadar yüksek kalitede ise bağlantı yetkisi(link authority) o kadar büyüktür. Bununla birlikte arama motorları için en büyük rolü oynayan gelen bağlantıların sayısı değildir: kalitesidir. Mesela arama motorları güvenilen bir siteden bir bağlantıyı , New York Times (nytimes.com)  gibi, küçük ve alakası olmayan bir blog sitesinden bir bağlantıya göre daha değerli olarak değerlendirebilir. Gelen linklerden kaynaklanan bu yükselme “link juice(bağlantı suyu)” diye de bilinir.

Bir arama sorgulaması yazıldığında giriliyor olduğunda bile  arama motoru en uygun bilgi için indeksine bakar ve SERP’lerde sonuçları gösterir. Sonrasında sonuçlar uygunluğuna göre ayrılır.

Aynı aramayı farklı arama motorlarında yaptığınızda muhtemelen farklı sonuçlar alacaksınızdır. Bunun sebebi her bir arama motorunun   çeşitli sözde  “sıralama faktörlerine” dayanan  kendi algoritmasını kullanmasıdır. Bu faktörler SERP’lerde hangi sonucun gösterileceğine karar verirler.

Google bir web sitesinin arama sorgulamasına uygunluğunu belirlemek için 900 den fazla farklı faktör kullanır. Bu arama motorunun algoritmasının  bir web sitesini sıralarken hesaba kattığı önemli faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Web sitesinin içeriği
 • Web sitesinin yapısı ve iç bağlantılar
 • Arayıcının coğrafi konumu
 • Mobil optimizasyonu
 • Yükleme zamanları
 • Sunucuya girebilirlik
 • Sosyal işaretler (sosyal ağlardan gelen bağlantılar)

470 Milyar $ piyasa sermayesi ile Alphabet AŞ , Google arama motoruyla arama motoru piyasasının hakimidir.

Google piyasa lideridir. Çünkü şirket arama motorlarının çalışma tarzında gerçek anlamda bir devrim yapmıştır. Bu arama motoru grubu Almanya’da piyasa payının % 93’ünden fazlasına sahiptir iii ve  bu durumu kesintisiz olarak yıllardır sürdürmektedir. ABD’de , Google piyasa payının % 64’nün biraz altına sahiptir. Onu % 21 üzerindeki pay ile BING takip eder.

Google’dan önceki günlerde (1997 yılı civarında)  arama motorları sadece web sitelerini indeksler ve arama sorgulamalarıyla ilişkili web sitelerinin uygunluğunu belirlerken anahtar kelime yoğunluğu ve anahtar meta etiketleri gibi faktörleri hesaba katardı. Bu yaklaşım “Siyah Şapka(Black Hat) SEO” diye bilinirdi.

Bu yaklaşım mesela web sitelerin bilinçli olarak arama sonuçlarında daha yüksek sıralamalar elde etme amacıyla mümkün olan en fazla anahtar kelimelerle oluşturulduğu “anahtar kelime istiflemesi” gibi taktikler içerirdi.

İYİ BİR SIRALAMA İÇİN NE YAPMANIZ GEREKİR?

Web sitenizin bir arama motoru tarafından indekslenmesini garanti altına almak o kadar zor değil.  Fakat, belirli kelimelerle ilişkili listelenmesini garantiye almak aldatıcı olabilir. Arama motorları sıralamaya karar verirken dört şeye bakarlar: sıra, yetki, uygunluk ve teknik meseleler

SIRA

Sıra web sitenizin özel aramalar için SERP’lerde işgal ettiği pozisyondur. Sıranız, arama motoru bakış açısından bir arama terimi için web sitenizin ne kadar uygun olduğu ve ne yetkiye sahip olduğunun bir göstergesidir.

SEO önlemlerinin bir etkisinin olup olmadığını ölçmek için web sitenizin sırasını ve SERP’lerdeki pozisyonlarını düzenli bir biçimde kontrol etmeniz tavsiye edilir. Fakat daha bir çok etkiyemediğiniz faktör olduğu için sıralamalarla ilgili fazla bir strese girmemelisiniz. Bazen web siteniz 1-5 yer zıplaması tamamen normaldir. Fakat sitenizi 10, 20, ya da 30 yer yukarısına getirebiliyorsanız, kendinizle övünebilirsiniz.

YETKİ

“Arama motorları nasıl çalışır” bölümünde tarif edildiği gibi, arama motorları yetkiyi ve bir web sitesinin içeriğinin güvenirliliğini diğer web sitelerinde gelen bağlantıların türü ve kalitesi gibi faktörleri kullanarak belirler. Bununla birlikte gelen bağlantıların sayısın çok fazla olması yüksek sıralamaya her zaman yol açacağı anlamına gelmez. Bundan dolayı arama motorları ayrıca sana bağlantısı olan sitelerin yetkisini, bu linklerin durumunu ve hangi çapa metnini (anchor link) kullanılıyor olduğunu kontrol eder. Yetkiyi tanımlamada önemli diğer bir faktör alan adınızın (domain) yaşıdır. Daha eski siteler genel olarak daha yüksek güven faktörüne sahiptir.

UYGUNLUK

Uygunluk en önemli sıralama faktörlerinden biridir. Arama motorları sadece senin belirli anahtar kelimeleri kullandığını tespit etmezler aynı zaman da içeriğinin özel bir arama sorgulamasına ne kadar uygun olduğuna dair ipuçlarını ararlar. Web sayfalarındaki gerçek metin yanında, arama motorları ayrıca onların yapısını, URL’indeki anahtar kelimelerin kullanımını, sayfanın biçimlenmesi(kalın yazı tipinin kullanımı gibi) ve  metin başlığında ve gövdesinde hangi anahtar kelimelerin göründüğünü inceler.

Arama motorları tarafından yapılan iş son derece karmaşıktır. Çünkü sonunda onlar insan gibi düşünmeye çalışmayı hedefler.

Google şu anda oldukça gelişmiştir ve arama sorgulamalarının takriben  % 15’ini yapay zeka(AI) yardımıyla cevaplamaktadır. Bu yapay zeka(AI) “Rankbrain(sıralama beyni)” olarak adlandırılmaktadır ve makine öğrenme algoritmalarından oluşur. Arama motorlarının daha zeki olduğu gerçeği SEO için çok pratik sonuçları vardır.

Bu sebepten dolayı, arama motorlarında daha iyi sıralama alabilmek için web sitenizin içeriğini değiştirmeye devam etmek cazip görülebilir. Bununla birlikte hedef ziyaretçilerinize(ve potansiyel müşterilerinize) hedeflenmiş uygun ve uyumlu bir içerik oluşturmak için daha çok enerji ortaya koyarak sonunda daha iyi bir iş çıkarmış olursunuz. Arama motorları daha iyi oldukça daha kaliteli ve benzersiz bir içeriğiniz olmalıdır.

UZUN KUYRUK KAVRAMI VE TEORİSİ

Web sitesi içeriğinizle SERP’lerde daha yüksekte sıralanabilmeniz için “en az direnç” olan yolu seçmelisiniz.

İlk başta,yüksek trafiği olan anahtar kelime ve terimleri kullanarak sıralamaya uğraşmak mantıklı görülse de bu, büyük ihtimalle bir çok gerilime ve boşa harcanmış kaynaklara yol açacaktır. Dahası yüksek derecede rekabetçi bir anahtar kelimeden elde edeceğin trafiğin muhtemelen kötü bir kalitesi olacaktır.

Genelleyici olanlardan çok daha fazla benzersiz arama sorgulamaları vardır. En popüler anahtar kelimelerin trafiğini arama motoruna ekleseniz de bu sayı benzersiz ve öz(niche) anahtar kelimelerin yanına bile yaklaşamaz.  Bu kavram “uzun kuyruk teorisi” olarak bilinir.

Doğru kelimeleri seçmek her zaman kolay değildir. Mesela ayakkabı satıyorsunuz. Muhtemelen web sitenizin “ayakkabı mağazası”(ana terim) ile sıralanmasını isteyeceksinizdir. Bunun yanında özel bir çift ayakkabı için web sitenizin birkaç sayfasını optimize ederseniz, bu öz(niche) anahtar kelime için sıralamada çok daha fazla başarınız olacaktır.

“Fermuarlı kırmızı tenis ayakkabısı” (bir uzun kuyruk anahtar kelimesi) buna güzel bir örnek olacaktır. Tabi ki uzun kuyruk anahtar kelimesini arayan insanların sayısı “ayakkabı mağazasını” arayanlardan daha az olacaktır. Fakat tam emin olabilirsiniz ki bu çok az insan satış kanalınızda daha çok bir sonraki aşamaya geçecek ve “ayakkabı mağazasını” arayan her insandan ürünleriniz almaya daha istekli olacaktır.

Bundan dolayı uzun kuyruk anahtar kelimeleri çok etkilidir. Bunlar, bir şey yapmayı isteyen ve onların problemini çözecek  bir el kitapçığı ya da bir servis gibi belirli bir bilgiyi arayan insanları hedefler. Eğer uzun kuyruk anahtar kelimeleri için optimize ederseniz bunun faydasını elde edersiniz. Aramalarda iyi sıralamalar elde etmek, nitelikle bir trafik edinmek ve bu trafiği potansiyel müşterilere ve müşterilere çevirmek sizin için daha kolay olur.

İÇERİK KRALDIR

“İçerik kraldır” ifadesine herkes aşinadır. Zengin bir içerik olmadan, belirli anahtar kelimelerle iyi sıralamalar elde etmek ve  trafiği web sitenizi yönlendirmeniz zor olacaktır.

Eğer içeriğiniz kullanıcılara bir katma değer sağlamıyor ya da ilgisini çekmiyorsa, potansiyel müşteri ve/veya müşteri kazanmanıza yardımcı olmayacaktır. İnsanların içerik için nasıl arama yaptığı ve bunu yapmak için hangi anahtar kelimeleri kullanacağını tahmin etmek imkansızdır. Bundan dolayı kullanıcıların ihtiyaçlarını tamamen tatmin edebilecek içerik oluşturmak tavsiye edilir. Bu, sadece miktar ile ilgili değildir (büyük miktardaki yazı); daha çok içeriğin potansiyel aramalarla uygunluğu ile ilgilidir.

Mesela tekliflerinizle ilgili potansiyel sorular düşünün ve içeriğinizle bu soruları gerektiğince  tam ve mümkün olduğunca  öz bir şeklide cevaplamaya çalışın. Online başka hiçbir yerde görülmeyecek benzersiz bir içerik oluşturun. Bu şekilde web sitenizin daha iyi sıralamalar elde etmesi ihtimalini artırabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi arama motorları akıllıdır. Aynı konuda birkaç tane web sitesi oluştursanız bile zamanınızı boşa harcıyorsunuz.

Bunun yerine sadece bir web sitesine yoğunlaşın. İçeriği oluştururken, süreçte kendinizi tekrarlamadan online varlığınızı genişletebilecek ve sıralama şansınızı yükseltebilecek çeşitli yollar vardır.

Ana Sayfa: Web sitenizi , değer önermenizin  ve genel pazarlama mesajlarınızın(yüksek seviye mesajları olarak bilinir) iletişimde kullanın. Eğer genel anahtar kelimelerle optimize edilecek bir sayfa varsa, o da ana sayfanızdır.

Ürünler/hizmetler sayfaları:  Ürünler/hizmetler satıyorsanız, her bir hizmet ya da ürün için ayrı bir sayfa oluşturun.

Bilgi tabanı: Kullanıcılarınızın onlara katma değer öneren ve konularınız hakkında daha çok bilgi veren bir sayfaya girmesini sağlayın. Bu sayfada mesela grafikler, e-kitaplar ve beyaz sayfalar sağlayabilirsiniz.

Blog: İnternet makaleciliği (blogging) bir yandan kolayca yeni ve uygun içerik üretirken güncel kalmanın müthiş bir yoludur. Düzenli olarak internet makalesi yazmak (en az hafta bir yazmak idealdir) her yeni blog girişi yeni bir web sayfasını temsil edeceğinden arama motoru optimizasyonu için önemli  çıkarımları olabilir. Pratik ipuçları: İyi bir içeriği ne yapar?

 • Kullanıcılarınıza gerçek katma değer verin. Aynı konuda hiçbir başka web sitesinin henüz sağlamadığı içeriği sağlamaya çalışın.
 • Metninizi sadece ona mümkün olduğunca anahtar kelime ekleyerek optimize etmeyeceğinize emin olun. Bunun yerine içeriği SERP’ler içindeki en üst 10 sitenin kavram yoğunluğu üzerine esas aldırmaya çalışın.
 • İçeriğinizin ‘bütüncül” olması gerektiğini hatırlayın. Bu, onun konuyu tam olarak kapsaması ve grafikler, fotoğraflar ve  videolar gibi farklı formatlar içermesi anlamına gelir.
 • Metni oluşturuyorken, web kullanıcılarının bilgiyi çabukça almak istediklerini aklınızda tutun. Bundan dolayı kendinizi gerekli olduğu kadar detay içinde ve mümkün olduğunca kısa ifade edin. Mesela uzun ve iç içe geçmiş sözcük öbeklerinden kaçının ve metni kısa paragraflarla, madde işaretleriyle, başlıklarla ya da resimlerle parçalayın. Bu, kullanıcılarınızın konuyu daha iyi anlamalarını mümkün kılacaktır.
 • Metninizi yapılandırın. Bu, kullanıcılarınızın içeriği daha iyi özümsemesini sağlayacaktır.

SEO STRATEJİSİ NASIL GELİŞTİRİLİR

Bir SEO strateji üzerinde çalışıyorsanız, onu iki bölüme bölmelisiniz: site içi SEO ve site dışı SEO. Site içi SEO kendi siteniz üzerinde etki edebileceğiniz tüm önlemleri ifade eder. Bu önlemler arama motorlarının web sitenizi bulmasını, indekslemesini, içeriğinizi anlayıp sınıflandırmasını daha kolay hale getirir. Site dışı SEO web sitenizin dışındaki meseleleri kapsar ve yüksek kalitedeki gelen bağlantıların içeri doğru akışını garanti altına alır. İlk önce site içi SEO ile başlayalım.

BÖLÜM 2: SİTE İÇİ SEO

Site içi optimizasyon arama motoru optimizasyonunun bir bölümüdür ve adının da önerdiği gibi kendi web siten üzerinde yapılan tüm önlemleri ve değişiklikleri kapsar. Etkileyebildiğin  ve arama motorlarının içeriğini indekslemesini  ve ne hakkında olduğunu anlamasını sağlayan   web siten üzerinde bazı unsurlar vardır.

İNDEKSLENEBİLİRLİK

Eğer web siten SERP’ler içinde her hangi bir sıralama elde edebiliyorsa, indekslenebilir olmalıdır. Web sitenin indekslenebilirliğini mesela “robots.txt” denilen küçük bir dosya kullanarak etkileyebilirsin. Bu, sunucun üzerinde depolanmış bir metin dosyasıdır. Bu dosya botlar için hangi alanları tarayabilecekleri hangilerini tarayamayacaklarını belirleyen talimatları depolar. Bir arama motorunun botu web siteni ziyaret ettiğinde, hemen bu dosyayı arar ve talimatları takip eder.

Robot.txt dosyasının en basit şekli şöyle görülür:

User-agent(kullanıcı-aracı): *

Sonrasında sen bu içeriği bir metin sayfasında kaydedersin ve şu örnekte olduğu gibi web sitenin en yüksek seviye dizininde kaydedersin.

 http://www.mysite.com/robots.txt                                                                                                                                                                                                         

Robot.txt sayfası ayrıca botun taramasına izin verilmeyen alanları belirler. Bu “yasak”  “Disallow(izin verme)” kelimesi kullanılarak uygulanır.

User-agent(kullanıcı aracı): * (all bots-tüm botlar)

Disallow(izin verme): /customerlogin(müşteri girişi)

Disallow(izin verme): /payments (ödemeler)

Prensip olarak botu çok fazla istisnalarla sınırlamamalısınız. Arama motorları botlarına,  kullanıcıların görebilmesi için web sitesinin gösterilmesi için önemli olan herhangi bir alanın taramasına izin verilmelidir.

Web siteni indekslemeyi yönetmen için kullanabileceğin başka bir unsur XML site haritasıdır. Bu,  web sitenin önemli tüm URL’lerinin makinece okunabilen bir listesidir. Bu listeyi Google Search Consule’de(web siteni yönetmek ve izlemek için bedava bir Google aracı) oluşturabilirsiniz. XML site haritası tüm Web sitenin URL’leri için Google’a bir referans verir.

URL YAPISI

URL’lerin yapısı da arama motorlarının web sitenin içeriğini daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Eğer URL’yi değiştirebilirseniz,  böylelikle  mesela web sitenin ismini içerse, bundan faydalanmalısınız.

Bunlara sözde “konuşan URL’ler” denir.

İyi bir URL yapısı için üç tane ipucu:

Konuşan URL’leri kullanın: Bu şekilde yapıldığında  kullanıcılar sayfaya girdiklerinde onları ne beklediğini bilirler.

Gereksiz dizin seviyelerinden kaçının:  Bu, web siteniniz aşırı derecede şaşırtıcı olmaktan kurtarır.

URL’de özel karakterlerden kaçının: Bunlar, arama motorlarının taramasını zorlaştırır.

RESİMLER

Bir kullanıcının sitene girmesi ve yığınlarca metinle karşılaşmasından daha kötü bir şey yoktur. Resimler metni parçalara ayırmak ve ayrıca arama motorlarıyla iletişim kurmak için müthiş bir yoldur.

Sitene yüklediğin her resmin bir dosya ismi olacaktır. Web sitene resmi sokarsan, resminin dosya ismi de sitenin kaynak metninde görünecektir.

Arama motorları web sitenin kodunu taradıkları için, resmin içeriğini en iyi tarif edecek dosya isimlerini kullanmalısınız. Mesela “kırmızı tenis ayakkabıları cırtcırtı.jpg” ismi  “pic12345.jpg”  isminden daha faydalıdır.

Ayrıca tüm resimlere alt (burada “alt” “alternatif” anlamına gelmektedir)  özelliği ekleyerek arama motorlarına yardımcı olabilirsiniz. Bu meta veri, grafiğin teknik sorunlardan dolayı gösterilememesi halinde bir alternatif olarak  internet tarayıcısında gösterilen kısa bir parça metinden oluşur.

Alt özelliğinin başka amaçları da vardır. Web siteni daha girilebilir kılar. Mesela görme engelli internet kullanıcıları için olan okuma programları alt özelliğini okuyabilir.

BAŞLIK ETİKETLERİ  &  META ETİKETLER

Sitenin gerçek başlık çubuğu yanında oluşturduğun her web sayfasının sözde  “başlık etiketi” vardır. Bu,  yukarıda sol taraftaki köşe ya da internet tarayıcısı sekmesinde görünen metnin parçasıdır(çevirmen notu: parça yerine snippet kullanılabilir. snippet- kendi başına çalışmayan ancak kod içerisinde kısayollar aracılığı ile kullanılan kaynak kodu parçacıkları-). Bu başlık etiketi ayrıca web siten bir SERP’te listelendiği zaman  arama motorlarında  görünen  bir mavi bağlantı olarak  gösterilir. Başlık etiketleri 70’e kadar karakter içerir ve bundan dolayı kelimelerinizi akıllıca seçmelisiniz. Başlık etiketi Google ve diğer arama motorları için bir sıralama kriteridir. Başlık kriterlerinin optimizesi kolayı olduğu için kesinlikle bu konuya değinmelisiniz.

Başlık etiketlerini kullanmak için ipuçları:

 • Başlık etiketinde web sitesinin merkezi anahtar kelimesini kullan
 • Başlık etiketinin maksimum uzunluğunu geçmediğine emin ol. Yoksa bu SERP’lerde kırpılır.
 • Eğer mümkün ise başlık etiketinde mesela web sitenin URL’si gibi marka ismini kullan.
 • Her bir web sayfası için benzersiz başlık etiketi kullan.

“Meta tarif(meta description)” buna karşın belirli bir sayfanın neyle ilgi olduğunu tarif eden bir parça metindir. Meta tarifler genellikle arama motoru sonuçlarında mavi bağlantıların altında metin olarak gösterilir. Eğer meta tarifin yoksa, arama motorları genellikle bağlantın tarafından işaret edilmiş içerikten tesadüfi olarak bir parça metni alırlar.

Meta tarifleri kullanmada ipuçları:

 • Meta tarifinizi bir eylem çağrısıyla sonlandırın
 • Maksimum uzunluk olan 175 karakteri aşmayın. Yoksa tarif SERP’lerde kesilecektir.
 • Her bir web sayfasına ayrı tarif kullanın.

Başlığın ve tarifin , sitenize girecek yeni bir ziyaretçinin SERP’lerde göreceği  genellikle ilk unsurlar olacağını aklınızda tutun. Böylelikle başlık ve tarifi optimize ederek  web sitenizin arama sonucuna bir ziyaretçinin tıklayıp tıklamayacağını etkide bulunabilirsiniz.

ANA BAŞLIK(HEADLINE) ETİKETLERİ

Arama motoru tarayıcıları web siteni tararken sayfalarındaki içerik hakkında ipuçları arar. Farklı ana başlık etiketlerini kullanırsan web sitenin içeriğini yapılandırırsın ve onu kullanıcıların ve tarayıcıların anlamasını kolaylaştırırsın.

Manşet etiketlerini kullanmada ipuçları:

 • Her web sayfası için sadece bir tane h1 etiketi kullan.
 • H1 etiketinde merkezi anahtar kelimeyi kullan.
 • Kronolojik sırada diğer h etiketlerin ekle (örnek: h2, sonra h3 ve h4 etiketleri)

İÇ BAĞLANTILAR

Öncesinde sadece gelen bağlantılardan bahsettik, örneğin diğer web siteleri yoluyla senin sitene giden. Blogunda ya da belirli web sayfalarında içerik oluşturduğunda, bununla birlikte ayrıca  web sitenin içindeki diğer sayfalara gönderme yapmalısın.

Bunu sayfalar arasında bir bağlantı ekleyerek yapabilirsin. Biz bunu yapman için çapa metnini(anchor text) kullanmanı tavsiye ediyoruz.

Çapa metni kullandığın zaman; bu, bağlantısı yapılmış sayfanın içindeki bir anahtar kelime ya da söz öbeği hakkında olduğunu önerir. Böylelikle bir web sitesinin özel bir konu ya da anahtar kelimeye uygunluğunu müthiş bir şekilde artırırsın. Anlamlı çapa metni ayrıca kullanıcı dostluğunu müthiş bir şekilde artırır.

Önemli: Hedef bir sayfaya bağlantı yapmak için her zaman aynı anahtar kelimeyi kullanmanızı öneriyoruz. Bu, arama motorlarının  alan adınızdaki(domain) bu sayfanın  özel bir konu ya da anahtar kelimeye son derece uygun olması gerektiğini tanımalarında  yardım eder.

PERFORMANS

Arama motorları ayrıca büyük bir detay içinde web sitenin teknik yönlerini ölçer. Mesela sitenin ne kadar hızlı yüklendiği web sitesi sıralamanda büyük bir rol oynar. Arama motorları aynı zaman da sunucunun ne kadar girilebilir olduğunu hesaba katar. Çünkü sonuç olarak Google ve diğer arama motorları mümkün en iyi arama sonuçlarını sunmak ister. Bunun sonucunda amaç ziyaretçileri iyi çalışan ve her zaman girilebilen ve kullanılabilen sitelere yöneltmektir.

Daha iyi performans için ipuçları

 • Büyük resim dosyalarından kaçının. Onlar web sitenin hızlı gösterilmesini engeller.
 • Javascript ve CSS gibi unsurları düşünün. İlk önce onlar yüklendiğinde sitelerin gösterilmesini zorlaştırır.
 • Kaynak kodunda gereksiz yorumlardan kaçının.

MOBİL OPTİMİZASYONU

Şimdi internet kullanımı artan bir şekilde mobil olmakta. 2015’ten beri, mobil severlik Google’da bir sıralama faktörü oldu. Eğer web siten mobil araçlar için optimize edilmemiş ise, istatistiki anlamda ziyaretçilerinin % 50’sine kötü bir kullanıcı tecrübesi sunuyor olacaksın.  Oldukça iyi ve uzun dönemli site içi optimizasyonu her zaman web siteni mobil için de optimizasyonu içerir. Bu, içeriğini akıllı telefonda, vs.  kolaylıkla kullanılmasını mümkün kılan tüm önlemleri içerir.

Mobil optimizasyonu ipuçları:

 • Eğer mümkünse “tepki verici web dizaynını (responsive web design) uygula. Bu, web sitenin her hangi bir gösterme ölçüsüne ayarlanmasını garanti altına alır.
 • Resim dosyalarının ve diğer grafiklerin aşırı büyük olmamasından emin ol. Bu, mobil kullanıcıları için yükleme süresinin gereksiz yere artmasını engeller.
 • Mobil kullanıcıların web sitenle dokunma ekranlarını (touch screens) kullanıyor olacaklarını aklında tut. Bundan dolayı düğmelerin (buttons) birbirine çok yakın olmaması gerekir.

Mobil optimizasyonu hakkında  ayrıntılı özel sunum burada mevcuttur.

Bölüm 3: Site dışı SEO

Web sitenin ünü ve yetkisini geliştirmek için site dışı optimizasyonu kullanabilirsin. Bu esasen gelen bağlantılara bağlı olacaktır. Site dışı optimizasyon iyi kalite ve uygun gelen bağlantıların(backlinks) uzun dönemde oluşturulmasına garanti altına alan önlemleri içerir. Buna ayrıca “bağlantı inşası (link building)” da denir.

MİKTAR İLE İLGİLİ FAKTÖRLER

Teoride, alan adı popülerliği için web sitesine  mümkün olabildiğince çok gelen bağlantıların bağlantı yapması  önemlidir. Bununla birlikte geçmişte gelen bağlantı miktarı  web yöneticilerinin bağlantı inşasını manipüle etmelerine yol açtı. Bundan dolayı bugünlerde bağlantı hacmine artık internet çağının ilk başladığı zamanki  gibi ağırlıkta yer verilmiyor. Google şimdi diğer sitelerden satın alınan bağlantıları, online kataloglardan bağlantıları ve bloglardan spam olarak kitlesel oluşturulmuş bağlantıları  kategorize ediyor.

Bu yöntemleri kullanan siteler, web yöneticisi kılavuzların ihlal ediyor ve  muhtemelen kaybedilen sıralama ya da en kötü durum olan indeksten çıkarılma şeklinde cezalara tabi oluyorlar. Google ’un kendisi çok sayıdaki bağlantının sadece   kullanıcılara katma değerle birlikte benzersiz içerik tarafından üretilmesini  öneriyor. Bu arama motorunun gözünde bağlantılar otomatik olarak büyük içeriğe ayarlanmış. Bunların, suni olarak oluşturulmaması gerekiyor.

NİTELİKLE İLGİLİ FAKTÖRLER

Arama motorları gelen bağlantıların kalitesini değerlendirir. Bu, bağlantıları oluştururken aklınızda ayrıca tutmanız gereken birkaç meseleyi içerir.

 • Konu uygunluğu: Google çok çabuk bir şekilde bir gelen bağlantının hedef sayfa konusuna eşlenip eşlenmediğini tanımlar. Bundan dolayı, gelen bağlantı içeriği her zaman girilen sayfayla ilgili olmalıdır.
 • Çapa metni: Bağlantı metni de hedef sayfa ile ilişkili olmalıdır ve tabi ki potansiyel içeriğe işaret etmelidir.
 • Bağlantı yeri: Google bağlantı yapan sayfada gelen bağlantının nerede pozisyon aldığını tam olarak ölçer. İçerikten gelen bağlantılar muhtemelen alt bilgi ya da site navigasyonundan (kullanılabilir alanda yön bulma ve yön verme işlemleri) gelen bağlantılardan daha iyi derecelendirilir.
 • Takip et ya da takip etme (follow or no follow): Web yöneticileri her bir dışarı giden bağlantıya “takip et(follow)” ya da “takip etme(nofollow)” özelliğini verebilirler. Bu, arama motoru botlarına bağlantıyı takip edip etmemeleri gerektiğini söyler.  Google, reklam bağlantılarına “takip etme” etiketinin verilmesini önerir. Bu, bu bağlantıların sıralamada dahil edilmemesine yol açar.

Önemli: Web sitenizin ününü bağlantı satın alarak ya da bilinçli olarak bağlantıları paylaşarak geliştirmeye çalışmayın. Google bu tür manipüle edici önlemleri tespit etmede çok iyi hale gelmiştir. Bu, sıralamada çok aşağılara düşme riskini alma anlamına gelir ve web sitenizi oluşturmada harcadığınız zaman ve paranın çoğunu yok edebilirsiniz.

GOOGLE GÜNCELLEMELERİ

Google düzenli olarak arama motoru algoritmalarını yenilemektedir. Bunlara “Google güncellemeleri” denilmektedir. Bu güncellemeler peyderpey web sitesi kalitesi ve uygunluğu özelliklerini optimize ederek arama sonuçlarını geliştirmektedir. Aynı zamanda web spamına karşı koymaktadır.

Google’ ın en iyi bilinen güncellemeleri arasında 2011 yılındaki  “Google Panda” ve “Google Penguin” vardır. Bu iki güncelleme, kötü içerikli ve şüpheli bağlantıların iyi sıralamalar elde etmesini  artan bir şekilde zorlaşmasını  garanti etmiştir. Bu güncellemeler eskiden sabit tarihlerde düzenli olarak çalıştırılırken şimdi Panda ve Penguin  tek bir sürekli güncelleştirmeye dönüştürülmüştür. Bu istikrarlı olarak Google algoritmasını geliştiriyor ve siyah şapka SEO delikleri durmadan daralıyor.

İÇERİĞİ DAĞITMAK İÇİN SOSYAL MEDYAYI KULLAN

Sosyal ağlar web kullanımında önemli bir rol oynar. Bunlar dünya çapında milyarlarca kullanıcı tarafından kullanılmaktadır ve sayılar hala artmaktadır. Kendi rakamlarına göre, Facebook tek başına 2016 yılının ikinci çeyreğinde 1,7 milyar aktif kullanıcısı vardı.

Facebook’tan başka Twitter, Tumbir, Instagram, Snapchat ve Pinterest gibi bazı başka önemli sosyal ağlar vardır. Linkedln, Xing gibi meslek amacı için olan sosyal ağlar da trafiği dağıtmada ve web sitelerine bağlantı kurmada önemli rol oynamaktadır.

Arama motorları da sosyal ağlardan gelen bağlantılar tarafından oluşturulan trafiği hesaba katmaktadır. “Sosyal sinyaller(social signals)” denilen bu trafiğin en azından arama sorgulamalarının güncel bir şeyle ilişkili olduğu zaman web sitesinin sıralamasını etkileyebildiği farz edilmektedir.

Sosyal ağları sadece potansiyel yeni müşterileri kazanmakta kullanmayın aynı zaman da potansiyel müşteri oluşturun ve marka farkındalığını inşa edin. Fakat ayrıca sosyal ağlarda marka varlığına sahip olmanın SEO faydalarını aklınızda tutun.

Mesela, içeriğinizin kolayca paylaşabilmesini garanti alın. Bunu yapmanın en kolay yolu sitenizde sosyal ağlar için düğmeler(butonlar) koymanızdır. HubbSpot’un bloglama yazılımı, mesela, idealdir. Bu, paylaşma düğmelerini(butonlarını) otomatik olarak ekler.

Sosyal ağları kullanırken ayrıca bu kanalları devam ettirmeniz ve düzenli olarak onları yeni içerikle “beslemeniz” gerektiğini aklınızda tutun.

İÇERİĞİ DAĞITMAK İÇİN E-MAIL KULLANIN

Bu günlerde hemen hemen her şirket müşteri ilişkilerini yönetmek (Müşteri İlişkileri Yönetimi) ve yeni müşteriler kazanmak için e-mailleri kullanıyor. E-mail pazarlaması,  geleneksel posta ortadan kalkarken   gerçekten bir sıçrama yapmıştır.  Bir e-mail programını kurmak, adres listesini yüklemek, ve müşterilerle iletişim kurmak asla kolay olmamıştır. Bununla birlikte iş aleminin  şimşek  hızıyla e-maile dönmesi, tüm endüstrilerde e-mailin   etkinliğini azaltmıştır. Artık gönderdiğin her e-mailin bir faydası  olması gerektiğinden fazla bir e-mail gürültüsü kalmamıştır.

Basitliğin sosyal ağ prensibi ayrıca e-maillerinize de uygulanır. E-mailleriniz açık bir eylem çağrısı içermelidir. Listelerinizi devam ettirmeli, potansiyel müşteri oluşturmalı ve onları müşterilere çevirmelisiniz. Fakat aynı zaman da e-mail okuyucularınıza içeriklerini arkadaşlarıyla paylaşmasını ve sosyal medya üzerinde postalamasını kolaylaştırmalısınız. Bu ayrıca web sitenizin içeriğinin ulaşımını genişletecek ve sana daha çok gelen bağlantı verecektir. Eğer e-mail pazarlamayla ilgili daha fazla ipucu istiyorsan Şu rehberi kontrol et.

MİSAFİR MAKALELER

Misafir makaleler, markalaşmanı geliştirmenin ve yüksek kalite gelen bağlantılar elde etmenin iyi bir yoludur. Site dışı optimizasyonun bu alanı daha çok yayımcılık (editing) ve halka ilişkilerle (PR) ile alakalıdır. Bundan dolayı misafir makaleler yazmak için sana iyi uyan yayın kanallarını araştırmalısın. Böylelikle önemli olan iş yayın yapacağın bu tür bir siteyi araştırmaktır.

Bir kere uygun bir ortak bulduktan sonra sadece gelen bağlantılar bulmazsınız bir konu uzmanı olarak konumunu güçlendirirsiniz.

İNTERNET MAKALECİLİĞİ-BLOGCULUK (BLOGGING)

Bloglar 10 yıl daha fazla beridir önemli ölçüde gelişti. Bir çok şirket bayağıdır kendi bloglarını işletiyorlar ve onları konu alanı ve şirket haberleri hakkındaki makaleleri yayımlamak için kullanıyor. Başka yazarlar tarafından içerik konulabiliyor. Bu;  kullanıcılara, müşterilere ve potansiyel müşterilere birçok katma değer öneren yüksek kaliteli uygun bir içerik oluşturuyor.

Bu, bir yandan diğer kullanıcıları gönüllü olarak sana bağlantı kurmasını mümkün kılar hem de web sitenin trafiğinin artmasını sağlar. Ayrıca blog gönderilerini  sosyal ağlarda ve haber bülteninde  paylaşırsan, ilave bir trafik üretebilirsin.

Bölüm 4: Anahtar Kelimeleri  Belirlemek

UZUN KUYRUK ANAHTAR KELİMELERİNİ BELİRLEMEK

Bu e-kitabın “Uzun kuyruk kavramı & teorisi” bölümünde tartışıldığı gibi, uzun kuyruk anahtar kelimelere odaklanmak,  başarılı arama motoru optimizasyonunun anahtarıdır. Bu anahtar kelimeler genel kısa kuyruk kelimelerden daha az trafik elde etmesine rağmen  genellikle daha iyi kalitede trafikle ilişkilendirilir. Buradaki iyi haber web sitelerin için doğru uzun kuyruk anahtar kelimeleri seçmek son derece kolay bir süreç olmasıdır.

Uygunluk, doğru anahtar kelimeleri seçerken temel meseledir. Daha özel ve daha öz(niche) kelimelerin daha iyi olduğunu aklına tut.

Yüzme havuzları kuran bir şirketiniz olduğunu düşünün. Hangi anahtar kelime işinize daha kaliteli potansiyel müşterileri çekecektir?

“Yüzme havuzu”

ya da

“Yer altı fiberglas yüzme havuzu kurma”

Açık olarak, “Yer altı fiberglas yüzme havuzu kurmayı” arayan ziyaretçi çoktan arama moduna girmiştir.

Kurulum hakkında bilgi edinmeye ya da havuz kuracak birisini bulmaya-ve bu sen olabilirsin!- çalışıyordur. “Yüzme havuzu” için optimize etmeni belirli bir değeri vardır. Fakat şüphesiz bu anahtar kelime hizmetlerine ilgisi olabilen ya da olmayabilen çok daha genel bir seyirciye hitap eder.

Not edilmesi gereken diğer bir faktör, yer bazlı aramalar için doğru anahtar kelimeler açısından optimizasyondur.

Arama motoru kullanıcıları bölgelerindeki sağlayıcıları ve yüklenicileri ararken aramaya genellikle konumlarını dahil edeceklerdir. “Yer altı fiberglas yüzme havuzu kurma” arama terimi sonrasında “Manchester’da yer altı fiberglas yüzme havuzu kurmaya” dönüşecektir.

Eğer işinizi sadece bir bölgede yürütüyorsanız, bütün web sayfalarınıza yer bazlı anahtar kelimeler koymayı düşünebilirsiniz. Çünkü diğer bölgelerden gelen trafik sana gerçek anlamda yardımcı olmayacaktır.  Eğer işiniz farklı bölgelerde işliyorsa, her bir bölge için ayrı bir sayfa kurma iyi bir fikirdir. Böylelikle markalarınız insanlar nerede arıyorlarsa orada görülür.

WEB ANALİZLERİNİ NASIL KONTROL EDERSİNİZ?

Google Analyctics, Google Search Consule, Ryte, HubSpot gibi analiz araçları web siten ve kullanışı hakkında pek çok önemli detayları incelemene izin verir. Mesela HubSpot aracı hangi doğal kelimelerin web sitene trafiği yönlendirmekte olduğunu belirleyebilir. Aynısı bedava olan Google Search Console için de geçerlidir. Bu anahtar kelimeler çekirdek anahtar kelimeler için bir zemin oluşturur ve gelecekteki SEO çabalarının performansını ölçmek için kullanabileceğin anahtar kelimelerin bir listesini verir.

Ryte ile, bir ara yüz yoluyla Google Search Consule ve Google Analyctics’den verileri birleştirebilirsin. Çünkü Google Search Consule sadece anahtar kelimeleri 30 günlüğüne depo eder. Ryte’ı daha eski verileri girebilmek için kullanabilirsin. Ayrıca SERP’lerdeki web siteni bulmak için kullanılıyor olan anahtar kelimeleri ve hemen çıkma oranı(bounce rate) ve tıklanma oranındaki(CTR) verileri     öğrenebilirsin. Bu yolla kullanıcıların web aramaları sonuçlarıyla ne kadar tatminkar olduğunu hemen bilirsin ve içeriğin ve teknolojini ona göre ayarlayabilirsin.

ANAHTAR KELİME ARAŞTIRMA ARAÇLARI

Google’ un Keyword Planner’ı (anahtar kelime plancısı) size anahtar kelime araştırmasında yardımcı olabilecek bedava bir araçtır. Bu araç asıl olarak Google AdWords reklamcılık programı için tasarlanmıştır ve  pazarlamacılara uygun anahtar kelimeler ve reklam yerleştirme konusunda yardımcı olmayı amaçlar. Fakat ayrıca size arama motoru optimizasyonu konusunda da yardımcı olabilir.

Mesela Keyword Planner’ı bir anahtar kelime için uygun terimleri aramakta kullanabilirsiniz. Google ‘un aracı senin web sitenin URL’siyle ilgili arama terimlerini de gösterebilir. Mesela ayrıca rakibinin URL’sini girebilir ve bu şekildeki uygun kelimeleri arayabilirsin.

Trafik verisi ve trendler, her bir anahtar kelime için aramaların ne sıklıkta yapıldığını belirlemede kullanılabilir.

HubSpot da sitenizi optimize etmek için en iyi anahtar kelimeleri bulmanızda yardımcı olabilecek kendi “Anahtar kelime” aracına sahiptir. Ayrıca her bir anahtar kelime için detaylı veriler içerir. Bu izleme özelliği hangi anahtar kelimelerin gerçekten trafiği ve potansiyel müşteriyi  oluşturduğunu görmenizi sağlar ve bu bilgiyi uzun vadede optimize etmeye devam ettirmek için kullanabilirsin.

Sadece arama trendlerini aramak istiyorsan, Google’ in bedava “Google Trends(Google Trendleri)” aracını kullanabilirsin. Burada, ilgilendiğin terimlerle ilgili küresel ve bölgesel arama trendlerine bakmak için aramalar gerçekleştirebilirsin.

ANAHTAR KELİMELERİ ARAMA

Web analizi verilerine çalışmak ve anahtar kelime araştırma araçlarını kullanmak yanında başka bir çok basit araştırma metodu vardır: Anahtar kelime araştırması yapmak için arama motorunun kendisini kullanma.

Arama motoru bazı temel sorulara kendisi cevaplar sağlayabilir:

Ne kadar rekabet var? Ne kadar arama sonucu olduğuna bak. Yüz binlerce ya da milyonlarca sonuç varsa bu alanda iş yapmaya harcanan zaman ve çekilen zahmete değip değmeyeceğini kendine sormalısın.

Rakiplerin nasıl sıralanıyor? Siteni optimize etmeye kullanmak istediğin bir anahtar kelimeyi seç. En yukarıdaki  20 tane arama sonucunu kontrol et. Rakiplerin orada bir yerlerde mi? Bu anahtar kelime için senin sıralaman ne? Bu bilgiler rakiplerinin iş yapmadığı senin ve anahtar kelimelerin için iyi bir öz(niche) bulmana yardımcı olmalıdır. Ayrıca şu da olabilir: Rekabete katılmaya gerçekten değecek anahtar kelimeleri bulman.

Google başka öneriler yapar mı? Google’ a bir anahtar kelimeyi yazdığında arama formu (Google’da aramaların yazıldığı yer) sen hala yazıyorken arama sonuçlarıyla doldurulmuş olur. 

Bu özelliğe “Google Suggest(Google Önermesi)” denir. Bu, Google ‘un ne arayacağını tahmin etme çabasıdır. SERP’lerin altında, Google ayrıca arama terimini ya da arama söz öbeği için diğer popüler aramalarını önerir. Bu bilgiyi kendi yararına kullanabilirsin. Sadece anahtar bir kelimeyi yazmaya başla ve Google’ un hemen neyi önerdiği ya da diğer hangi diğer arama sorgulamalarını önerdiğini gör. Bu, anahtar kelimler için fikir edinmek adına çok hızlı bir yoldur.

İpucu: Cep telefonlarında arama sorgulamaları için daha da özel araçlar çoğunlukla vardır. Bundan dolayı araştırma için cep telefonunuzu da kullanmalısınız.

Ekstra İpucu: Diğer yararlı bir anahtar kelime aracı Übersuggest’dir.

Bölüm 5: SEO performansını analiz edin.

SEO önlemleri biraz zaman ve çaba alabilir. Fakat, eğer çalışmanın meyvelerini göremiyorsan zaman ve çabayı yatırım yapmanın ne faydası vardır? Bir şans olarak , SEO planını yolunda tutmak ve başarını ölçmek adına günlük, haftalık ya da aylık bazda kontrolü yapabileceğin sayısız ölçümler(ölçüm araçları) vardır.

TRAFİK

Her hafta, web sitene doğal arama sorgulamalarından oluşan tüm trafiğinin bir analizine çalışmalısın. Bu, geçmiş haftalardan ya da aylardan gelen değişiklilerin bir etkisinin olup olmadığını belirlemeni sağlar.

POTANSİYEL MÜŞTERİLER(LEADS)/GETİRİ ORANI(ROI)

Google Analyctics gibi web analiz araçları ve HubSpot gibi gelen pazarlama çözümleri, web sitende doğal arama trafiği ve anahtar kelimeler sonucu kaç tane dönüştürme(çevirmen notu:yani tıklanmanın ziyaretçiye ya da ziyaretçinin müşteriye dönüşmesi gibi durumlar)  meydana geldiğini belirlemeni kolaylaştırır. Bu araçlar ayrıca dönüştürmelerin farklı tanımlarını (ziyaretçiler, potansiyel müşteriler, müşteriler) kurmanı sağlar. Bunun sonucu SEO getiri oranı(ROI) hakkında çok iyi bir fikre sahip olmuş olursun.

İNDEKSLENMİŞ SAYFALAR

Siteni indekslenmiş olan arama motorlarının sayısını ölçmek  SEO çabalarının sonucu oluşan web sitesi büyümesini kontrol etmenin kolay bir yoludur. Ne kadar çok sayfa indekslenirse daha fazla anahtar kelime için sıralama elde etmek daha kolay olur. HubSpot’un “Website grader(web sitesi değerlendirici)” gibi bedava aletleri sayfalarının kaç tanesinin indekslenmiş olduğunu gösterebilir. Her ay indekslenmiş sayfaların sayısını ölç.-ki bunun artması gerekir.

Ayrıca Google üzerinden “site sorgulamayı(site query)” çalıştırabilirsin.  Bu, sayfalarının kaç tanesinin indekslenmiş olduğunu gösterir. Bunu yapmak için sadece Google üzerinden  “site: ’ı  ve web sitenin URL’sini gir.

GELEN BAĞLANTILAR

Gelen bağlantılar senin site dışı SEO’nun ne kadar başarılı olduğunu belirlemenin en kolay yoludur. HubSpot’un web sitesi derecelendiricisi (website grader) sayfana gelen bağlantılarının güncel sayısına erişimini sağlar. Bu sayıyı her ay kontrol et. Buradaki herhangi bir büyüme iyidir. Eğer her hangi bir düşüş ve ani değişme varsa bunun sebeplerini daha yakından incelemelisin. Eğer Google ‘dan doğal olmayan bağlantılara ilişkin bir uyarı alıyorsan, kesinlikle gelen bağlantıları kontrol etmelisin. Bununla birlikte bu tür bir mesaj almadan önce bedava Google  Search Console’u kullanıyor olman gerekirdi.

ANAHTAR KELİMELER

Sitene doğal arama sorgulamalardan oluşan trafiği getiren anahtar kelimelerin bir listesini tut. Ayda bir detaylı şekilde doğal arama trafiğine çalış ve hangi anahtar kelimelerinin bu trafikten sorumlu olduğunu analiz et. Normalde, senin marka anahtar kelimelerin bunun çoğundan sorumlu olmalıdır. Eğer mümkünse marka anahtar kelimeleri ile diğer kelimeleri ayırmaya çalış.

SIRALAMALAR

Sıralamalar elde etmek istediğin en üsteki 10 tane anahtar kelimenin bir listesini oluştur. Ayda bir Google üzerinde bir araştırma yap ve sıralamalarda nerede yer aldığını gör. Sıralamanın kaydını tut ve böylelikle SEO çabalarının gelişimini görebileceksin. Sıralamada beşten fazla sıçramaları not et.  Çünkü bu değişikliler genellikle sadece normal değişikliklerden ve arama motoru güncellemelerinde kaynaklanmaz.

TEKNİK STATÜ

Web sitenin teknik statüsünü düzenli olarak kontrol et. Hiç kaynak kodu hataları var mı? Sunucu girilebilir mi? Web sitesi taranabilir mi? Ryte, web sitenin tüm teknik meselelerini izlemene imkan veren detaylı raporlar sağlıyor.

Bölüm 6: Sırada ne var?

Bu noktada çoktan SEO’nun ne olduğunun ve her online şirketin  arama motoru optimizasyonun işine  ne kadar  önemli olduğunu  niçin  farkında olması gerektiğinin  iyi bir anlayışına sahip olmuş olman gerekir. SEO stratejisini hazırlamak ve yürütmek göz korkutucu bir iş olabilir. Buna karşılık eğer yeteri kadar zaman ve kaynaklar yatırırsan süreç yönetilebilir olabilir.  Burada SEO önlemlerine başlarken hesaba katmanız gereken bazı şeyleri veriyoruz.

ANAHTAR KELİMELERİN BİR LİSTESİNİ OLUŞTURUN

Biraz anahtar kelime araştırması yapın ve arama motorlarında sıralanmasını istediğiniz tüm anahtar kelimelerin bir listesini yapın. Bu listeyi öncelik ya da işine uygunluğa göre ayırın. Ve bu kelimeleri “işlemsel (transactional) ve “bilgisel(informational) olarak bölün. İşlemsel anahtar kelimeleri  “kırmızı spor ayakkabıları alın” gibi satın almaya açık bir kullanıcı niyeti içerir. Buna karşın bilgisel anahtar kelimeler bilgi edinmeye odaklanır. Alıcılar mesela almadan önce bir ürün hakkında daha çok bilmek istedikleri zaman  bu aşamadadır.

Anahtar kelime listen kontrol ettiğin ve en az  ayda bir güncellediğin yaşayan bir belge olmalıdır. Bunu yapmak sürekli anahtar kelime araştırması yapıyor olmanı garanti altına alacak ve gözün zaten  sıralanıyor olan anahtar kelimelerin üzerinde olacaktır.

ANAHTAR KELİME ODAKLI SAYFALAR OLUŞTURUN

Anahtar kelime araştırmasından sonra, birçok  özel web sayfasını nasıl oluşturmak isteğinize dair iyi bir fikriniz olacaktır. Her bir sayfanın içeriğe ve resimlere ihtiyacı vardır. Ayrıca bu sayfaları web sitenizde nereye yerleştirmek istediğinize ve bağlanmak istediğiniz diğer sitelere ve tekliflere(offers)  karar vermek zorunda kalacaksınız.

BİR BLOG KURUN

Önce bahsedildiği gibi, internet makaleciliği (blogging), anahtar kelimeler için daha iyi sıralama elde etmek ve seyircini  cezbetmek için yararlı bir yoldur. Şirketinizin henüz bir blogu yoksa bir tane başlatmanızı ve her hafta için en az bir blog girişi yapmanızı  tavsiye ederiz.

Seyircinizin ve/ya da potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekecek konularda yazın ve onlar arama motorları yoluyla size yollarını bulacaklardır. Ayrıca her blog girişinin arama motorlarınca indekslenebilecek yeni bir web sayfası olduğunu ve hedef seyirci tarafından aranacağınızı hatırlayın.

Diğer potansiyel varlıklar

 • Kullanıcılar tarafından paylaşılabilen e-kitaplar oluşturun.
 • Sosyal ağlar ve bloğunuz için çarpıcı infografikler (bilgi grafikleri) üretin.
 • Blogunuzda paylaştığınız ürün ya da bilgilendirici videolar oluşturun.

BİR BAĞLANTI İNŞA PLANI OLUŞTURUN

Web siteniz için nasıl gelen bağlantıları elde edeceğiniz hakkında düşünmeye biraz zaman ayırın. Bilgilendirici ve yüksek kaliteli blog girişleri yazın ve onları sosyal ağlarda paylaşın. Gelen bağlantıları elde etmenin müthiş diğer bir yolu güncel olaylar ve haberler hakkında blog girişleri yazmaktır. Bu, medya çıkışları ve fikir şekillendiricilerden bağlantı alma ihtimalini artırır.