Seo Nedir? Seo uyumlu içerik nasıl yazılır? Web sitenizi SEO uyumlu hale nasıl getirebilirsiniz?

SEO Nedir?

SEO, arama motoru optimizasyonu demektir. Temelde SEO organik arama sonuçlarındaki görünürlüğüne odaklanmak dışında başka hiç bir şeye odaklanmaz. İşletmelerin arama motoru sayfa sonuçlarında rakiplerine göre daha önde sıralamasına yardımcı olur. Sonra da siteye daha fazla ziyaretçi çekerek dönüşüm şansını arttırır.

Eğer biri SEO’nun ne olduğu bana soracak olursa; İnternette bir ürün veya hizmet arayan birinin web sitenizi daha kolay bulmasını sağlamak için yapılan stratejilerin tümü diye açıklayabilirim. Ancak burada müşterinin farklı ihtiyaçlarına cevap verilmez. Kısaca SEO iki şeye odaklanır – sıralama ve görünürlük.  Arama motorları sizin web sayfanızı hangi sırada ve nasıl bir görünürlükte tüketiciye sunacağına karar verir. Buna kararı verirken de bazı parametreler kullanır. İşte SEO stratejileri de tam bu noktada devreye girer.

Neden SEO uyumlu web siteleri ve içerikler hazırlamalıyız?

Arama motorlarının hayatımıza girmesi ile tüketici davranışları kökten değişti. Bugün, pek çok kişi arama motorlarını, diğer pazarlama kanallarından daha fazla kullanıyor. Tüketiciler önce arama motorlarına başvuruyor ve bu oran geçtiğimiz son 5 yıla oranla %136 oranında artmış durumda. Yani perakende sitelerine girmeden önce Google  veya diğer arama motorları üzerinden arama yapıyoruz. B2B ( Firmadan firmaya ) alıcılar, bir markayla etkileşim kurmadan önce ortalama 12 arama yapıyor.

HubSpot Research’ten yapılan son araştırmada, alıcıların % 77’si markalar ile temas kurmadan önce markayı internette araştırdığı ortaya koyulmuş.

Buna ek olarak, Forrester şirketinin araştırmasında da, müşterilerin %60’nın satış elemanları ile temas kurmak istemedikleri ve doğrudan mobil /web siteleri üzerinden etkileşim sağladıkları ortaya çıkmış.

Kaynak: Forrester Research

Son olarak, DemandGen’nin araştırmalarına göre de, alıcıların %61’i arama motorları üzerinden satış başlatırken, sadece %56’sı ilgili markaların web sayfasına direk giriş yaparak satışı sonlandırmış.

Bu bilgiler ışığında, arama motoru optimizasyonu günümüz şartlarında zorunluluk durumda gelmiş durumdadır. Işletme sahipleri ve internet ortamında varlık göstermek isteyen herkes bugün SEO faaliyetlerinde bulunmak zorundadır.

SEO uyumlu içerik hazırlamanın püf noktaları nelerdir?

İçerik Bölümü;

  • Özgün bir içerik yazılmalıdır, kopya içerik kısmen de olsa kullanılmaktan kaçınılmalıdır.
  • Mimimum 250 kelimeden oluşmalıdır.
  • En fazla 3 adet anahtar kelime belirlenip, içeriğe eklenmelidir.
  • Tanıtım yazısının ilk paragrafında ve son paragrafında anahtar kelimeler bulunmalıdır.
  • Anahtar kelimeleriniz kalın, italik, altı çizgili olarak bulunmalıdır.
  • Anahtar kelimelerinizden sitenize vereceğiniz bağlantılar en fazla 2 adet olmalıdır. Sitenizin ana sayfasına ve başka bir sayfaya bağlantı verilmelidir.
  • H1, H2, H3 tagı bulunmalıdır. Önem derecesine göre bu başlık tagları sırasıyla eklenmelidir. İlk başlık H1, sonraki H2 ve H3 olacaktır. İçerikte H1 başlığı bir kere, H2 başlığı 2 kere, H3 başlığı 4 kere kullanılabilir.
  • Tanıtım yazısı resimleri özgün olmalıdır, şirket fotoğrafınız veya logonuzun farklı görselleri olabilir. Kopya veya internette çok kullanılan fotoğrafları kullanılmamalıdır.
  • İmla kurallarına ve yazım hatalarına dikkat edilmelidir.
  • Anahtar kelime oranı 3.0 – 5.0 % arası olmalıdır. (100 * Makalede geçen “Seo uyumlu tanıtım yazısı” kelime sayısı / Makaledeki toplam kelime sayısı)

Internet ortamında ana hatları ile teknik olarak sitenizin eksikliklerini görebilmeniz mümkündür. Bunu sağlayan bazı online araçlar var. seositecheckup.com bu sitelerden biri. Yapmanız gereken ilgili adrese gittikten sonra, kutucuğa web sayfanızı yazmak.

seositecheckup.com SEO

seositecheckup.com seo

Daha fazlası seo için tıklayın.