Udemy’de kurs nasıl hazırlanır? Udemy’den ne kadar kazanabilirsiniz? Udemy’den para kazanmak?

Udemy özellikle son dönemde Türkiye’de çok popüler. Bir konuda uzmanlığı olan kişilerin video çekerek kurslarını belirli bir ücret karşılığı yayınladıkları bir platform. Kurs ücretleri hayli düşük ama hazine değerlnde bilgiler içeriyor. Verdiğiniz paranın karşılığını alabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Popüler bir eğitmen milyon TL’ler mertebesinde para kazanabiliyor. Aşağıda best seller olmuş bir eğitim görüyorsunuz. 97 bin kez satılmış bu eğitimden ortalama da 10 dolar kazandığını varsaysak, 1 milyon dolar civarında bir gelir oluştuğunu görebilirsiniz. İşte bu yüzden pek çok insan da Udemy için eğitim hazırlıyor. Peki ama siz nasıl eğitim hazırlayacaksınız. Sizi neler bekliyor. Bu yazıda bu sorularınıza yanıt vermeye çalışacağım.

Udemy’de kursumu nasıl yayınlarım ?

Udemy’ye kursunuzu eklemek için öncelikle üye olmanız ve sağ menüde bulunan Eğitmen ol butonuna tıklamanız gerekiyor. Sonrasında sizi aşağıdaki gibi bir sayfa karşılayacak. Yeni kurs seçeneğini seçerek, kursunuzu oluşturmaya başlayabilirsiniz. Aşağıda adım adım hangi ekranları doldurmanız gerektiğini gösteriyorum.

Udemy’deki videolarınız ile ilgili stratejiler

Aslında bu ekranları doldurmak işin kolay kısmı, asıl zor olan kısım videoları çekmek. Öncelikle iyi bir kamera ve mikrofon bulmanızı tavsiye ederim. Zira asıl ürün video olduğu için kaliteden taviz vermemeniz emeğinizin boşa gitmesini engelleyecektir. Videolar öğrencileri sıkmamak adına ders başına 5-10 dakika arasında olmasını tavsiye ederim. Zira öğrenciler çabuk sıkılabiliyor. Montaj konusunda iyi bir bilgi sahibi olmanız gerekiyor, sadece sizin olduğunuz bir video da çok ilgili çekici olmayacaktır. Bolca görsel ve ekran kaydı ile dersinizi zenginleştirmeniz yıldızlarınızı artıracaktır. Ayrıca gülümsemeniz ve göz temasını kameradan ayırmamanızda videoların daha iyi olmasını sağlayacaktır.

Udemy’deki kursunuzun satması için yapmanız gerekenler

Bu konuyu ikiye ayırmakta fayda var. Pasif ve aktif olarak inceleyelim. Pasif olarak,  yani bir defaya mahsus içerik kalitenize dikkat etmelisiniz, kursun açıklama sayfasında yer alan bilgileri girerken öğrencilerin neden eğitiminizi alması gerektiğini net olarak belirtmelisiniz. Tanıtım videosu üzerinden çok emek vermelisiniz, unutmayın içerikten önce ürününüzü nasıl paketlediğiniz önem arz ediyor. Kötü ambalajlanmış bir ürünü satmak zordur. Kursunda ambalajı aslında sizin tanıtım videonuz.

Bir diğer önemli konuda yıldızlar. Yani başkasının olumlu yorumları sizin için çok önemli. Unutmayın, yüksek puanlı yıldızlar ve eğitime kaydolan kişi sayısı sizin kursunuzu satmanızı sağlayan en önemli parametreler, hem Udemy editörlerinin dikkatini çekeceksiniz hem de eğitimi almaya gelenleri ikna etmeniz daha da kolaylaşacak.

Bir diğer stratejide iki tane kurs yapmanız, aslında hazırladığınız tek bir kurs olsa bile içeriklerin bir kısmını ayırıp, örneğin 50 videonuz var, 5-10 tanesini light versiyon olarak ücretsiz bir şekilde yayınlayabilir. Ve asıl uzun kursunuzun tanıtımını yapabilirsiniz. Bu da pasif olarak yapacağınız tanıtım faaliyetlerinden biri olabilir.

Şimdi gelelim aktif olarak ne yapacağınıza. Öncelikle, google ads, facebook üzerinden reklamlar verebilirsiniz. Eğer bir web sitesi kurduysanız, remarketing yaparakta daha etkin ve iyi geri dönüşleri olan reklamlar yapabilirsiniz. Bu konularda zaten bildiğiniz üzere hazırladığım bir eğitim setim var. Bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz. Ya da direk udemy’deki eğitimime göz atabilirsiniz.

Sosyal medyayı kullanmanızda size trafik sağlayabilir. Özellikle instagramda bir blog açabilir, kursunuzun içeriklerini ara ara paylaşarak kendinize bir kitle oluşturabilirsiniz. Instagram sayfanızı bazı online araçlar ile hızlıca büyütebilirsiniz. Instamup.com üzerinden otomatik beğenme, takip etme, mesaj atma gibi işlemleri yapabilirsiniz. Bu konuda hazırladığım bir video var. Burada kursunuzun hedef kitlesi ne ise o sayfalardaki diğer kullanıcıları takip edererek, onlara otomatik mesaj atıp, kursunuzu aktif olarak tanıtabilirsiniz.

Udemy’den ne kadar kazanabilirim

Öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor, popüler bir konuda eğitim hazırlamanız gerekiyor. Hacmi düşük olan bir konuda kurs hazırlamanız hüsran ile sonuçlanabilir. Türkiye’de Udemy %80-90 oranında indirimler yapıyor. Eğer sizde kayıt olurken, bu programlara dahil olursanız sizin kursunuzda muhtemel 30-50 TL mertebesinde fiyatlanacaktır. Yani siz 499 TL yazsanız bile, Udemy direk indirim uygulayıp, 30-50 TL’ye eğitiminizi satıyor. Bir noktada zorundasınız zira herkes bu programa dahil olduğu için Udemy kullanıcısı bu tutarlar dışında para vermek istemiyor. Genelde gelir paylaşımı ile %50 olarak gelir elde edeceksiniz. Yani udemy üzerinden arama ile, site içersinde keşif yapıp eğitiminizi alan kullanıcılardan %50 kazanacasınız. Ama siz eğer kupon kodu ile satış yaparsanız, kurs bedelinin  %97’sini alabilirsiniz.

Ben 1 aylık dönemde bu 500 TL civarında para kazandım. Katılım arttıkça gelir de artacaktır. Ama hiç bir zaman için eğer eğitiminiz global değilse çok para kazanmayı beklemeyin. Aylık 1000-1500 civarında gelir elde etmek mümkün.

Udemy’den parayı nasıl alacağım

Diyelim ki kursunu bitirdiniz, siteye eklediniz ve çok da güzel satıyorsunuz. Bu noktadan sonra artık parayı nasıl alacağınızı düşünebilirsiniz. Bu konuda güzel bir çözüm var. Payoneer.com üzerinden ödemeleri bir mastercard ile alabilirsiniz. Hesabınızdaki tutar 30 USD olduktan sonra Payoneer’den adresinize bir mastercard göndermesini isteyebilirsiniz. Parada her ay düzenli olarak mastercardınıza yüklenecektir. Dilerseniz kart ile alışveriş yapabilir, yada bankomatik üzerinden paranızı çekebilirsiniz.